Перформанс на живи скулптури во Гевгелија по повод Светската недела на детето

Од:

По повод одбележувањето на Светската недела на детето, Домот на културата во Гевгелија денеска организира уличен перформанс на живи скулптури, наречен „Ноќ во музејот“, кој ќе се одржи на платото пред споменикот на Сава Михајлов во центарот на градот.

Гости на манифестацијата ќе бидат уметници од кавадаречкиот Дом на културата „Иван Мазнов“ кои на гевгелиските деца ќе им претстават авантури од Лименко, Каубојот, Добрата вила и многу други ликови од сказните.

Од Домот на културата во Гевгелија апелираат до посетителите на настанот да ги почитуваат протоколите за организирање настани и да ги применуваат заштитните мерки против ширење на Ковид-19.

Домот на културата од Гевгелија минатата година ја одбележа манифестацијата со театарска претстава во сопствена продукција.

Би можело да ве интересира

Перформанси „Дисеминација насекаде!“ и „Слушна реакција на архитектурата“ на колективот ЛИГНА од Хамбург

Ана Ололовска

Фестивал „Нови простори” на кеј „13 ноември” во Скопје

Ана Ололовска

Експертски разговори во МСУ во рамки на Европското номадско биенале – Манифеста14

Ана Ололовска

Перипетија продукција реализира уште еден меѓународен проект

Ана Ололовска

Завршува интернационалниот фестивал „Театарски европски алтернативи“

Ана Ололовска

Уметникот Живко Поповски -Цветин со ликовна работилница во возот на релација Скопје-Куманово по повод Светскиот ден на мирот

Ана Ололовска