Перформанс на пијанистот Мустафаоглу и уметникот Масин во Градски парк

Од:

„Мардам“ е насловен заедничкиот перформанс на младиот пијанист Арда Мустафаоглу и ликовниот уметник Мирослав Масин, кој вечер од 19 часот ќе се одржува на Школка во Градски парк.

Пијанистот Мустафаоглу придружуван од квартетот „Strength“ ќе се претстави со класични дела на Шопен, Прокофјев, Ерик Сати, Фазил Сај, а неговата изведба ќе биде инспирација за Масин да создава уметнички дела.

– „Мардам“ е скромен обид Градскиот парк во Скопје да прерасне во место каде што класичната музика и ликовната уметност непосредно ќе им бидат достапни на посетителите, велат двајцата уметници.

Би можело да ве интересира

Прво место за Александар Ефтимовски на биенале на скулптура во Шпанија

Ана Ололовска

Корубин: Талентот треба да се цени и негува, а уметникот да се натпреварува со себе

Ана Ололовска

„Современ Стар Град“ по вторпат го оживеа историскиот Сули Ан

Ана Ололовска

Седум камерни концерти на фестивалот „Златна лира“

Ана Ололовска

Концерт на Скопскиот дувачки квинтет во Софија

Ана Ололовска

По три години Кларинетистот Васко Дуковски повторно настапува на Македонската Сцена

Ана Ололовска