Отворена изложбата на Стефан Анчевски во Кичево

Од:

Во уметничкиот салон во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево денеска беше отворена самостојната изложба „Човек- број“ на ликовниот уметник од Куманово, Стефан Анчевски.

Како што посочи на својата изложба авторот Анчевски, поместени се 15 графички решенија изработени со различни постапки и добиени по пат на случајност, без контрола над една од најконтролираните техники графиката.

-Појдовната точка на овој ликовен проект кој сосема случајно, во тоа бескрајно чекање, почна да се развива за да го анализира човекот како број ,поточно да го претвори или само да констатира дека од човековиот идентитет, човекот се дефинира по случајност на броеви, нагласи авторот.

Оваа изложба финснсиски е подржана од Министерството за култура.

Би можело да ве интересира

Во Велес отворена ликовната изложба „Метакосмија“ на Ангелина Спировска Муковска и Владо Муковски

Ана Ололовска

„Consutum“ – самостојна изложба на Ана Спасова

Ана Ололовска

Отворена изложбата 50 години ликовно творештво на Александар В. Настески – тетовци патуваа низ времето со полувековниот ликовен опус на авторот

Ана Ололовска

Изложба на академик Васко Ташковски во Даут-пашиниот амам

Ана Ололовска

Во Струмица изложба на отворено „Струмички бисери“

Ана Ололовска

Изложба „Двајца Привремени“ на Кованцалиев и Ѓоргиев

Ана Ололовска