Откриена спомен – бистата на Мартиноски во Букурешт

Од:

Во Букурешт денеска е откриена спомен – бистата на познатиот македонски сликар, Никола Мартиноски.

Како што наведува во видео пораката на својот фејсбук профил министерот без ресор задолжен за дијаспора Едмонд Адеми кој ја откри бистата, нема сомнеж дека овој убав и вреден проект дополнително ги зацврстува односите и врските меѓу македонската и романската култура.

-Минатата година, Осми декември, Денот на Свети Климент Охридски, Романскиот паламент го прогласи за Ден на македонскиот јазик во Романија. Само година дена подоцна, успеавме да го реализираме она што го ветивме – поставување на бистата на Никола Мартиноски, тука во Букурешт, истакнува Адеми.

Министерот дополнува и дека колку што е симболичен, проектот е толку и суштински мост на одличните односи меѓу двете земји.

Спомен – бистата на Мартиноски, кој студирал на Ликовната академија во Букурешт, е поставена во паркот „Михаил први“, на просторот каде што се поставени споменици на врвни имиња од светот на уметноста, книжевноста, филозофијата, политиката,…

Би можело да ве интересира

Над 5 500 пријави за поддршка на проекти од културата во 2020

Ана Ололовска

Василичарски концерт „Легенди“, претстави во театрите од 21 јануари, во ТДМ од утре

Ана Ололовска

Излезе од печат „Традиционалната музичка култура на Албанците од Долни Полог“ од Беким Рамадани

Ана Ололовска

Момче оштети слика на Пикасо вредна 20 милиони фунти

Татјана Ташкова

Шестоодделенка е најмлад уметник за тетоважи во Сингапур

Татјана Ташкова

СКРМ добил понуда одредбите за плати да се спроведат од јули 2020

Ана Ололовска