Операта „Норма“од Винченцо Белини на сцената на Националната опера и балет

Од:

На сцената на Националната опера и балет на 21 октомври 2022 со почеток во 20.00 часот ќе се изведе една од водечките бел-канто опери во светската оперска литература, ремек делото на Винченцо Белини, „НОРМА“.

„Норма“ е трагична опера во два чина, најмногу се поврзува со магичната арија-молитва на Норма „Casta Diva“. Трогателна приказна за друидската свештеничка и нејзината саможртва во име на љубовта.

Под диригентската палка на Иван Еминовиќ, во режија на Ренато Бонајуто (Италија), сценограф и костимограф е Флавио Арбети (Италија), коавтор на костимите: Марија Пупучевска, концерт-мајстор: Јане Бакевски , хор-мајстор: Ѓурѓица Дашиќ.

Во насловната улога ќе настапи Весна Ѓиновска-Илкова, во улогата на Полионе, Зоран Сотиров, во улогата на Адалџиза ќе настапи Сандра Митровска, во улогата на Оровезо, Владимир Саздовски, во улогата на Клотилде , Соња Пендовска Мадевска, во улогата на Флавио, Дејан Стоев, Деца: Василиј и Стефан Дашиќ.

Настапуваат хорот и оркестарот на Националната опера и балет.

Би можело да ве интересира

Оперската претстава „Турандот“ од Џакомо Пучини во Национална опера и балет

Предраг Петровиќ

Успешен настап на Националната опера и балет во Народниот театар во Белград со „Севилскиот берберин“

Ана Ололовска

Традиционален Гала оперски концерт по повод празникот „Василица“ 2023

Ана Ололовска

„Палјачи“ од Руџеро Леонкавало во Национална опера и балет

Во Националната опера и балет ќе се изведе операта „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи

Горан Наумовски

Балетските едночинки „Шехерезада“ и „Валпургиска ноќ“ на сцената на Националната опера и балет