Омилениот книжевен лик на Џ.К. Роулинг

Од:

Џ.К. Роулинг по повод прославата на 15-годишнината од појавата на серијалот романи за Хари Потер се појави во емисијата „Good Morning America“ каде помеѓу останатото зборуваше за своите омилени ликови од романите.

На прашањето која личност на светот би имала најмногу корист од мудрите совети на Албус Дамблдор, Роулинг одговорила дека тоа би била веројатно самата таа, бидејќи Дамблдор за неа бил најинспиративен лик

Роулинг додала и од сите ликови од романот Дамблдор и недостасува најмногу.
-Тоа беше ликот кој најтешко го оставив во минатото – изјавила таа.

Би можело да ве интересира

„Скриени желби, немирни патувања“ – нов роман на Владимир Јанковски

Ана Ололовска

Во Куманово промоција на романот „Молчи и танцувај“ од Светлана Антиќ -Јовчевска

Ана Ололовска

Промоција на четвртиот роман на Фросина Пармаковска „На враќање“ во МКЦ

Ана Ололовска

Расказот „Базен“ на Томислав Османли објавен во грчкото списание „Енекен“

Ана Ололовска

Васко Тодоров: За „Монологија“ и за целата моја работа инспирацијата ја црпам од реката Амазон

Ана Ололовска

Македонската асоцијација на издавачи по четврти пат доделува награди за најдобрите меѓу два саема

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 + 18 =