Околу 15 илјади посетители на годинешниот Саем на книга

Од:

Саемот на книга по втор пат, поради пандемијата, се реализираше на отворен простор во комплексот на А1 Арена – СЦ Борис Трајковски. Издавачките куќи присутни на овогодинешниот саем на книга изразија задоволство од концепциската поставеност, континуитетот на саемот и безбедните услови за негово непречено одржување.

Според организаторите на Саемот, интересот за читање на сите видови литература е во постојан подем во последните неколку години што покажува и бројката на посетители, која во овие пандемиски услови достигна 15.000.

На саемот се претставија над 60 изложувачи, се организираа промоции на нови изданија и автори во Промотивниот центар и на штандовите на издавачите. За време на саемот на книга, се доделија и наградите од Македонската асоцијација на издавачи (МАИ), како и наградите од Здружението на издавачите и книжарите на Македонија (ЗИКМ).

-Дополнителен мотив за организирање на ваков настан е податокот дека домашните автори доаѓаат до израз, и радува фактот што младата популација и оваа година зазема значителен дел од вкупната бројка на посетители на саемот, посочуваат организаторите во соопштение.

Саемот е поддржан од Министерството за култура и Град Скопје.

Би можело да ве интересира

ЗИКМ ги додели наградите на годинашниот Саем на книга

А1он

МАИ ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста на Саемот на книга

Ана Ололовска

Почнува Саемот на книга 2021

Ана Ололовска

Онлајн продажба на билети за саемот на книга 2021

Ана Ололовска

Онлајн продажба на билети за саемот на книга 2021

Ана Ололовска

Саемот на книга ќе се одржи во септември на отворено кај А1 Арената СЦ „Борис Трајковски“

Ана Ололовска