„Очите на воинот“ – книга за бранителите во 2001

Од:

„Очите на воинот“ е нова книга на Тони Ангелески, поранешен припадник на Единиците за посебни задачи на МВР, која е издание на „Тримакс“ и продолжение на неговата претходна книга – „Аманет“.

– На повеќе од 300 страници книгата раскажува за херојските битки на воено-полициските сили на македонската влада во 2001 година, но и во годините пред и по војната. Во содржината се опишани искушенијата, патешествијата и предизвиците со кои се соочија бранителите во изминативе две децении, вели авторот Ангелески, кој сега е вработен во Бирото за јавна безбедност.

Би можело да ве интересира

Промоција на збирката раскази „Приказни на тивок оган“

Ана Ололовска

38 дела во конкуренција за Роман на годината

Ана Ололовска

Шилегов: 2020 да биде година на Славко Јаневски

Ана Ололовска

Поетско читање по повод 100 години од раѓањето на Славко Јаневски

Ана Ололовска

Kонкурсот за наградата „Роман на годината“ завршува утре

Ана Ололовска

Објавена книгата „Наративни светови“ од Лидија Стојановиќ

Ана Ололовска