Објавен е официјалниот трејлер на филмот „Дара од Јасеновац“, српски кандидат за Оскар

Од:

Пред неколку дена беше објавен првиот инсерт од филмот „Дара од Јасеновац“, српскиот кандидат за Оскар на Предраг Гага Антонијевиќ, а сега може да се погледне и неговиот официјален трејлер.

Трејлерот е увертира за американската дистрибуција на филмот, која ќе започне на 5 февруари.

„Дара од Јасеновац“ е емотивно силна драма која се занимава со историска траума, нудејќи, пред сè, почит кон жртвите. Темата е исклучително значајна, болна и трауматична, со тоа што филмот ја избегнува стапицата на будење на духовите од минатото, бидејќи не е ставен во политичкиот дискурс. Остварувањето не се занимава со бројки и општи места, туку со индивидуални судбини, со што се создава многу сугестивна слика за трагедијата што се случила, се вели во српските медиуми.

Премиерата на „Дара од Јасеновац“ во Белград симболично е закажана за 22 април, датумот што ја одбележува 76-годишнината од пробојот на последните затвореници од логорот Јасеновац. По премиерата во Белград на 22 април, филмот ќе биде достапен во кината низ цела Србија.

Би можело да ве интересира

Почна снимањето на филмот „Зад стоговите сено” во копродукција помеѓу Грција, Македонија и Германија

Ана Ололовска

Студенти од Куманово снимија долгометражен филм „Приказ“ во вонредни услови

Ана Ололовска

Србија: Државата ќе покрива најмалку четвртина од трошоците за снимање филмови и серии

Жарко Настоски

„Хомо“ на Игор Иванов-Изи во официјалната програма на фестивалот во Гоа

Ана Ололовска

Светска премиера на „Хомо“ во јануари на 51. ИФФК во Гоа

Ана Ололовска

Доделени наградите на 49. Државен фестивал на непрофесионален филм

Ана Ололовска