Новогодишно-божиќен концерт во Велес

Од:

Општина Велес синоќа го организираше традиционалниот новогодишно-божиќен концерт на кој настапија Балетското студио „Анабела“ и Детскиот хор „Св. Кирил и Методиј“. Студиото и хорот во кои членуваат деца минатата година добија признание „9 Ноември“.

Концертот со соло настап, варијација на класичениот балет „Есмералда“, го отвори младата балерина – деветтоодделенката Дора Пајдакова членка од ова студио. Потоа малите балерини на „Анабела“ настапија со „Божиќна песна“ и „Валцер на замрзнатите цветови“ на кореографија на Цеца Пајдакова, кореограф и основач на студиото.

Во вториот дел на концертот, публиката уживаше во хорската изведба на членовите на Детскиот хор „Свети Кирил и Методиј“ под диригентство на професорката Веселинка Маџарова. Тие ги изведоа народната божиќна песна „Вечниот бог“, „Днева Дњес“ од Александар Касталски, „Тивка ноќ“ од Франц Грубер како и „Pie Jesu“ од Ендру Лијд Вебер со солистите Јелена Илиќ и Катерина Вишинова во пијано придружба на Габриела Бачманова. Хористките изведоа и други новогодишни и божиќни песни традиционални и познати во европските земји, како и македонската народна божиќна песна „Небо и земја“ .

Балетското студио „Анабела“ кое постои 24 години учествувало на многу домашни и меѓународни натпревари и е добитник на бројни награди и признанија. Детскиот црковен хор „Св. Кирил и Методиј“ постои од 2012 година и е добитник на повеќе домашни и меѓународни награди во Русија, Белорусија, Украина, Црна Гора. Минатата година на Меѓународниот фестивал во Чанаккале во Турција го освоија второто место меѓу 44 хора од 11 земји.

Би можело да ве интересира

Професионалниот мешан хор „Про Арс“ вечерва на „Охридско лето“

Ана Ололовска

Новогодишен концерт на Академскиот хор „Мирче Ацев“ во Делчево

Ана Ололовска

Гостување на камерниот хор „Херувими“ во Црна Гора

Ана Ололовска

Хорот на КУД „Стив Наумов“ – Битола гостува во бугарскиот град Дупница

Ана Ололовска

Концерт во Париз на „Света Злата Мегленска“ на Денот на независноста

Ана Ололовска

Од денес до сабота, меѓународен хорски фестивал „Скопје Пее“ („Skopje Sings”)

Ана Ололовска