Никола Маџиров на книжевен фестивал во Малта

Од:

Никола Маџиров учествува на меѓународниот книжевен фестивал во Малта кој викендов ќе се одржува во градот Валета. Неговите песни ќе се читаат на македонски, англиски и малтешки јазик.

На фестивалот учествуваат и поети од Италија, Англија, Сирија, Малта, Холандија, Романија.

Маџиров беше дел од преведувачката работилница на која неговата поезија беше преведена на десетина јазици. По овие читања следуваат патувања и претставувања на поезијата во САД, Велика Британија, Франција, Белгија, Јужна Африка, Јамајка.

Би можело да ве интересира

„Скриени желби, немирни патувања“ – нов роман на Владимир Јанковски

Ана Ололовска

Во Куманово промоција на романот „Молчи и танцувај“ од Светлана Антиќ -Јовчевска

Ана Ололовска

Промоција на четвртиот роман на Фросина Пармаковска „На враќање“ во МКЦ

Ана Ололовска

Расказот „Базен“ на Томислав Османли објавен во грчкото списание „Енекен“

Ана Ололовска

Васко Тодоров: За „Монологија“ и за целата моја работа инспирацијата ја црпам од реката Амазон

Ана Ололовска

Македонската асоцијација на издавачи по четврти пат доделува награди за најдобрите меѓу два саема

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 × five =