Неда Арнериќ и Диме Илиев од „Исправи се Делфина” се сретнаа по 20 години во Битола

Од:

Македонскиот актер Диме Илиев и српската актерка Неда Арнериќ, познати по своите улоги во легендарниот филм „Исправи се Делфина“, по 20 години се сретнаа повторно во Центарот за култура во Битола.

Актерката Арнериќ настапи во претставата „Се извинуваме, многу се извинуваме”, а меѓу бројната публика во Битола беше и актерот Диме Илиев, со кого пред 43 години настапија во филмот „Исправи се Делфина“.

Средбата „без режија“ на Илиев и Арнериќ во НУ Центар за култура, битолчани ја поздравија со долготраен аплауз.

Би можело да ве интересира

Скопска премиера на „Отело“ во МНТ

Ана Ололовска

Рахим Бурхан од театарот „Пралипе“ – специјален гостин на 16. Ромски театарски фестивал

Ана Ололовска

Награда за животно дело од „Синедејс“ за Стив Абот, соработникот на „Монти Пајтон“

Почина продуцентот Бранко Лустиг

Татјана Ташкова

Владимир Милчин по 50 години повторно ја поставува „Пантаглез“ во Драмски театар

Ана Ололовска

МНТ со претставата „Животот е прекрасен“ гостува во Народно позориште во Белград

Ана Ололовска