Научен собир на МАНУ посветен на Крсте Мисирков

Од:

Македонската академија на науките и уметностите денеска ќе организира научен собир посветен на Крсте П. Мисирков (1874-1926).

dobivaj vesti na viber

Собирот со поздравно обраќање ќе го отвори претседателот на МАНУ, академик Љупчо Коцарев, а во три сесии излагања ќе имаат 16 учесници кои ќе се осврнат на делото на Мисирков и на неговото значење за македонската историја и култура.

Ќе бидат промовирани и две изданија – „Преродбата и по неа: Григор Прличев, Димитрија Чуповски“ и „Марко К. Цепенков, македонската народна култура и фолклористика“, а актерот Крсте Јовановски ќе изведе дел од драмата „Последниот ден на Мисирков“ на Јордан Плевнеш.

Во оваа пригода свечено ќе биде откриена скулптура на Крсте Мисирков, дело на академик Боро Митриќески.

Би можело да ве интересира

Научен собир за 650 години од Битката на Марица

Ана Ололовска

Ден на МАНУ

Ана Ололовска

Коцарев: Македонската држава, идентитет, јазик и култура ќе опстојат, политичките околности не се добри

Ана Ололовска

Пендаровски, Црвенковски и Иванов во понеделник на научен собир во МАНУ

Ана Ололовска

Почина Васил Панов, поранешен дипломат, генерален секретар на МАНУ и врвен шахист

А1он

Димовски: Со коронавирусот сигурно ќе се справуваме уште една до две години

Мери Јордановска