Најбрзиот пијанист на светот Љубомир Мелник на концерт во Пошта

Од:

Најбрзиот пијанист на светот Љубомир Мелник вечер ќе одржи концерт во зградата на Пошта во Скопје, во организација на Младинскиот културен центар.

Користејќи ги неговите извонредни пијано способности за да генерира над 19,5 ноти во секунда во секоја рака, тој е најбрзиот пијанист некогаш снимен. Од раните 1970-ти произведе неверојатен опус од повеќе од 120 дела, повеќето за соло или двојно пијано и отвори целосно нови патеки во современата музика

– Љубомир Мелник, кој прв пат доаѓа во Скопје, е еден од најфасцинантните пијанисти и композитори на нашето време. Беше наречен „Пророк на пијано“ поради неговата животна посветеност на инструментот и за неговата работа во поместувањето на границите на тоа што може да се направи со него. Во средината на 1970-тите, додека живееше во Париз, тој создаде „Континуирана музика“ – тотално нов јазик за пијано, кој бара неверојатни технички способности, кои го користат целиот природен глас на пијаното. Може веднаш да се препознае дека оваа музика е основана во традиционалната класична техника за пијано, со сеќавање на Лист и Брамс, но исто така содржи многу влијанија од источната филозофија, како и минималната музика, комбинирајќи ги во прекрасна мешавина на модерни романтични хармонии и мелодии, се вели во најавата од МКЦ за вечерашниот концерт на Мелник.

Концертот во Пошта почнува 21 часот, билетите се во ограничен број и можат да се набават на билетарница во МКЦ и онлајн преку bileti.mkc.mk по цена од 500 денари.

Би можело да ве интересира

Солистички концерт на Илина Митревска во Софија

Ана Ололовска

Во Гевгелија концерт на дуото „Скупи“ со преработка на стари македонски песни

Ана Ололовска

Пијанистот Шкељзен Бафтијари настапи во Центарот за култура во Кичево

Ана Ололовска

Претседателот Пендаровски со сопругата присуствуваа на концерт на млади музичари од Музичко – балетскиот училишен центар „Илија Николовски – Луј“

Ана Ололовска

Во Велес одржан концерт на класична музика на ДУО Скупи

Ана Ололовска

Концерт „Слоеви на современоста – 30 години независност низ уметностите“

Ана Ололовска