Наградата „Златна мечка“ за филмот „Синоними“

Од:

Филмот „Синоними“ на израелскиот режисер Надав Лапид ја доби „Златната мечка“ за најдобар филм на 69. меѓународен филмски фестивал во Берлин.

Со „Сребрена мечка“ во категоријата за најдобра режија е наградена германската глумица и режисерка Ангела Шанелец за филмот „I was at home, but“.

„Сребрена мечка“ за најдобар глумец доби кинескит актер Ванг Јунгчун за улогата во филмот „So long, my son“, а во категоријата најдобра глумица „Сребрената мечка“ и припадна на кинеската глумица Јонг Меи за улогата во истиот филм.

Наградата Гран при од жирито му е доделена на филмот „Милост Божја“ на францускиот режисер Франсоа Озон.

 

Би можело да ве интересира

Пет главни факти за Берлинскиот ѕид

Ана Ололовска

Берлин нема дилема дека сме подготвени за пристапни преговори со ЕУ, сметаат Османи и Димитров

Татјана Ташкова

Димитров: Северна Македонија годинава претставува случај на надеж и охрабрување за регионот и Европа

Берлин го поздрави јасното барање на Тереза Меј

ЕУ: Најмногу слободни работни места има во Чешка, Австрија, Германија и Малта

Anela Petrova

Суд во Берлин донесе забрана за стари дизел возила