Наградата „Ацо Караманов“ за Хусто Хорхе Падрон

Од:

Големиот шпански и светски поет Хусто Хорхе Падрон е добитник на годинашната Европската награда за поезија „Ацо Караманов“, соопштија денеска од Организациониот одбор на Карамановите средби, кои ќе се одржат од 22 до 24 ноември во Радовиш.

Делото на Падрон ќе го претстави познатата македонска писателка и критичар, професор д-р Кристина Николовска.

Организационит одбор одлучи Балканската награда за поезија „Ацо Караманов“ да ја добие хрватскиот поет Валерио Орлиќ за поетската книга „Обележувам ѕвезди“, а наградата за најдобра книга од македонски автор и е доделена на Даниела Андоновска Трајковска за книгата „Електронска крв“.

Карамановите средби оваа година се организираат во знакот на големиот јубилеј „1000 години Радовиш“, а во рамките на манифестацијата ќе се одржат и повеќе промоции на литературни дела, изложба и музички претставувања.

Би можело да ве интересира

„Маџирмаалски поетски бранувања“ во НУБ

Ана Ололовска

Вечер на изведувачка поезија и музичко-сценски перформанс на Јухо Кууси

Ана Ололовска

Промоција на „Поезијата и возвишеното“ од Иван Џепароски

Ана Ололовска

Пехчевската поетеса Габриела Костадинова дел од зборникот „Збор во времето”

Ана Ололовска

Чествување по повод 90 години од раѓањето на Матеја Матевски

Ана Ололовска

Излезе од печат третата стихозбирка „Отвори ги очите“ на Љупка Антеска

Ана Ололовска