Награда за „Врба“ на Манчевски во Порто

Од:

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата најдобар филм во програмата Недела на режисерите на 40. издание на филмскиот фестивал Фантаспорто во Порто, Португалија, еден од 20-те водечки во светот.

Наградата е именувана „Мануел де Оливеира“, по легендарниот португалски режисер.

Во соопштението до медиумите наведуваат дека примајќи ја наградата на сцената во Порто, Манчевски ја посвети на извршниот продуцент на „Врба“ Ник Пауел, британската продуцентска легенда, кој почина лани во ноември, една недела по светската премиера на филмот.

„Убава награда во убав град. Мило ми е што „Врба“ го наоѓа патот до срцето на гледачите во повеќе земји, изјави Манчевски за наградата.

Ова е третпат како Манчевски е лауреат на Фантаспорто: во 2016 година доби Награда за кариера при што имаше и ретроспектива на неговите филмови, а во 2017 „Бикини Мун“ ја освои специјалната награда на жирито во истата програма Недела на режисерите.

Минатата недела „Врба“ беше прикажан во главната конкуренција за награди на ФЕСТ во Белград, проследено со огромен интерес кај публиката. Со долготраен аплауз и стоечки овации заврши проекцијата на филмот на која присуствуваа режисерот Милчо Манчевски и главните актери Сара Климоска, Наталија Теодосиева, Никола Ристески и Камка Тоциноски.

Од мај, „Врба“ ќе игра на редовниот кинорепертоар во Србија.

„Врба“ по Фантаспорто овој месец ќе ја има и американската премиера, во селекцијата за награди на фестивалот Синеквест во Сан Хозе и Редвуд Сити, Калифорнија (3-15 март) еден од најстарите и најреномирани фестивали во САД, по што следуваат фестивалите во Софија и Истанбул.

Минатиот месец „Врба“ имаше премиера и во Нов Зеланд и доби награда за најдобар филм на камерниот фестивал за независни филмови во Велингтон.

Би можело да ве интересира

Изложба на фотографии од Милчо Манчевски во МСУ

Ана Ололовска

„Врба“ на Манчевски во трка за Европски оскар

Ана Ололовска

„Врба“ номиниран за најдобар меѓународен филм на фестивалот Рејнденс во Лондон

Ана Ололовска

Француска премиера на „Бикини Мун“ на фестивалот во Нанси

Ана Ололовска

„Суптилен, длабок портрет на мајчинството по кое се копнее, помножен со три“, вели „Варајати“ за „Врба“ на Манчевски

Ана Ололовска

„Врба“ на Манчевски вечерва премиерно во Романија, следниот месец во Кина

А1он