На Скопско лето вечерва монодрамата „Кармен“ и филмот „Твист“

Од:

Во рамки на 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ вечерва на Факултетот за ликовни уметности Сули Ан ќе се одигра театарската претстава „Кармен, а во Кинотека на Северна Македонија ќе има проекција на филмот „Твист“.

-Вечерва ќе се одигра театарска претстава „Кармен“ со почеток во 20:30 часот на Факултетот за ликовни уметности – Сули ан. Претставата е монодрама на Биљана Драгиќевиќ – Пројковска. Автор е Мигел Делибес, режија и драматизација е на Дејан Пројковски, преводот е на Ненад Велковски, сценограф е Валентин Светозарев, а костимограф е Раде Василев. Композитор е Горан Трајковски, а претставата е во продукција на Драмски театар, информираат организаторите.

Тие додаваат дека вечерва на програмата на Кафе Кино е филмот „ТВИСТ“ (TWIST), 2021, Велика Британија, чија проекција ќе започне во 20:30 часот во летното кино „Мирно лето“ на Кинотека на Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

Староградски албански песни вечер на „Скопско лето“, фестивалот завршува утре со концертот „Вода“

Ана Ололовска

Концерт „Модерниот дух на староградската песна“ на Лаура Крлиу

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Приказни од Пајко Маало“ на Марина Мијаковска

Ана Ололовска

Балетска претстава „Сви марш на плес“ вечер во НОБ

Ана Ололовска

Изложба на фотографии „Портрети на уметници“ на Сашо Алушевски на Скопско лето

Ана Ололовска

Концерт на хрватскиот ансамбл Трио Јонген на Скопско лето

Ана Ололовска