На програмата на „Охридско лето“ концерт на виончелистот Кирил Родин и пијанистката Жени Захариева

Од:

Десеттиот ден од фестивалската програма на „Охридско лето“ нуди уште едно музичко доживување, со концертот на рускиот виончелист Кирил Родин и бугарската пијанистка Жени Захариева.

dobivaj vesti na viber

Кирил Родин е роден во Москва, учи во музичката школа „Гнесин“ по што следат студиите на Московскиот конзерваториум во класата на Наталија Шаховскаја. Во 1984 и 1986 година е добитник на први награди и златни медали на натпреварите на Музичка младина во Белград и на Осмиот меѓународен натпревар „П. И. Чајковски“. Неговата кариера како солист ја гради со настапи со врвни светски оркестри и диригенти Гергиев, Федосеев, Дутоа, Горенштајн, Овчиноков и многу други, а настапува во повеќе од 40 земји во светот. Како камерен музичар е член на триото „Брамс“ и на ансамблот „Пјацола студио“. Неговите бројни снимени материјали вклучуваат дела од Бах, Бетовен, Хајдн, Григ, Паганини како и од руските композитори – Рахмањинов, Аренски, Римски-Корсаков, Шостакович и многу други. Кирил Родин е член на жири-комисии на интернационални натпревари во Русија и ширум светот, а напоредно со солистичката кариера е и професор на конзерваториумот „П. И. Чајковски“ и редовен гостин-професор на Конзерваториумот во Пекинг.

Пијанистката Жени Захариева е присутна на светските концертни сцени повеќе од 60 години. Кариерата ја води во бројни концертни сали во Европа, САД, Азија и Африка, а за нејзините уметнички достигнувања и придонес кон културата носител е на голем број исклучителни признанија како „Кристална лира“ за врвни уметнички достигнувања, Државната награда на Р. Бугарија доделена за заслуги кон нацијата и државата, наградата „Златен век“ за придонес во бугарската музика и култура, највисокиот француски орден доделен за достигнувања во културата и уметноста, како и признанија од Јапонија и други земји. Настапува со голем број светски оркестри и диригенти меѓу кои: оркестрите во Хаг, Амстердам, Лиеж, Москва, Сингапур, Софија и многу други под диригентската палка на Вероника Дударова, Томас Зандерлинг, Инго Мецмахер и бројни други бугарски и странски уметници. Нејзините изведби се снимени на повеќе носачи на звук за компаниите “Carousel” – Лондон, „EMS“ – Брисел, „AVM Classics“ – Лондон, „Veton“ – Ротердам, „Gema“ – Берлин, „Heritage Society“ – САД и „Балкантон“ – Софија.

За концертот со почеток од 21 часот е резервирана сцената во катедралната црква „Света Софија“.

Би можело да ве интересира

Концерт за виола и пијано на „Охридско лето“

Церовиќ: Се оствари сонот да настапам на „Охридско лето“

„Охридско лето“ денеска слави 62 години успешно постоење

Инспиративна вечер со уметниците Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ на „Охридско лето“

Фестивалската публика уживаше во изведбата на младите уметници од триото „Инсендио“ на „Охридско лето“

Италијанска вечер на „Охридско лето“