На отворена сцена на покривот на ГТЦ, три вечери по ред се играа претстави во рамки на „Театарски викенд на отворено“

Од:

По долгомесечната театарска тишина, изминатиов викенд во Скопје одекна културен настан што ги израдува љубителите на театарот.

Во срцето на градот, на отворена сцена на покривот на ГТЦ, три вечери по ред се играа претстави во рамки на „Театарски викенд на отворено“, уникатен настан организиран од Театар Комедија и Градски трговски центар.

И покрај променливите временски услови што ги имавме деновиве, токму во вечерните часови дождот изостана, па во прекрасната атмосфера под отворено небо се одиграа „Вечера за глупаци“ (11 јуни, петок), „На отворено“ (12 јуни, сабота) и „Чао пријатно“ (13 јуни, недела), со почеток во 21 часот.

Сите изведби беа проследени со смеа и аплаузи, а актерите беа поздравени со бројни овации од задоволната публика.

Овој настан покажа колку им фалела комедијата на скопјани и колкаво значење има театарската култура во секојдневниот наш живот. Се надеваме дека во текот на летото ќе имаме и други вакви прилики за театар на отворено, дури го чекаме нормализирањето на условите и за посета на театрите.

Им благодариме на актерите на Театар Комедија што изведоа дел од нивните познати комедии на отворена сцена и што разнесоа смеа во центарот на градот.

ПР Текст

Би можело да ве интересира

Марија Минчова – Андонова од Штипскиот театар доби награда на фестивалот „Актерот на Европа“

Ана Ололовска

Драмата „Проколнатите“ прва премиера на Тетовски Театар за 2021 година

Ана Ололовска

Дваесеттиот фестивал „Албански театар во Северна Македонија“ од 2 до 9 септември

Ана Ололовска

Премиера на „Добрутро арамии“ на драмското студио „Миладин“

Ана Ололовска

Претставата „Светулки“, прва премиера во прилепскиот театар

Ана Ололовска

„Генетиката на Глембаеви“ во режија на Пројковски го отвори Театарфест „Петар Кочиќ“

Ана Ололовска