На „БитФест“ вечер на поезијата од Блаже Конески

Од:

Во рамки на битолскиот летен фестивал „БитФест“ вечерва во културниот центар „Магаза“ за љубителите на пишуваниот збор и поезијата на Блаже Конески ќе биде приреден музичко-сценски настап со наслов „Парче душа“ кој ќе го изведе актерот Љупчо Тодоровски-Упа.

Проектот на Тодоровски-Упа почнал во 2010 година на манифестацијата „Охридско лето“ и е одлично прифатен од публиката за што потврда се триесеттината настапи на актерот низ Македонија.

Поезијата на Блаже Конески е значајна за сите генерации и посебно за средношколците кои со ова творештво се среќаваат во наставниот процес низ лектири и книги со песни од Конески основоположникот на современиот литературен македонски јазик, информираат од „БитФест“.

Вечерната фестивалска програма ќе биде збогатена со концерт на флејта и пијано во изведба на уметниците Гоце Талевски и Елена Христовска кој ќе се одржи во националната установа Завод и Музеј. На програмата сс дела од Иберт, Генин, Шуберт, Доплер и други композитори.

Би можело да ве интересира

Реакција од Агенцијата за филм на соопштението од Министерството за култура

Ана Ололовска

Министерството за култура се оградува од соопштението на Агенцијата за филм во врска со истрагата на Антикорупциска

Ана Ололовска

Во Битола отворена изложба „50 години традиција“ – Фестивал „Илинденски денови“

Ана Ололовска

Конкурс за изработка на мурал на фасадата на КСП Центар – Јадро

Ана Ололовска

Охрид викендов со интересни културно-забавни содржини, настаните се одржуваат согласно протоколите за заштита од Ковид-19

Ана Ололовска

Промоција на хумореската „Ѕврчки” од Крум Николовски

Ана Ололовска

Leave a Comment

6 − two =