Мурали по повод 75-годишнината од ослободувањето на Скопје

Од:

По повод 75-годишнината од ослободувањето на Скопје тим на Урбаните Уметнички акции и Центарот за современи уметности ги уреди елементите околу Универзална сала.

„Драго наше Скопје, ти си град кој преживеа невидени катастрофи, ти си град кој секојдневно крвари преку запалените контејнери и матниот загаден Вардар, но ти си и град на илјадници љубови, град на маџирмаалските голуби и чаирските фраери. Ти си единствениот град во кој сме дома.

Ти си феникс, ти си нашиот град, ти си градот на солидарноста. Издржи Скопје за нас, за тебе, за следните генерации скопјани!“.

„Те сакаме и секогаш ќе бидеме тука за тебе и во добро и во зло! Среќен роденден, среќни 75 години слобода!“, велат во соопштението.

Акцијата за уредувањето на елементите околу Универзална сала е подарок за градот и граѓаните на Скопје по повод 75-годишнината од ослободувањето на Скопје од тимот на Урбаните Уметнички акции и Центарот за современи уметности. Муралите се дело на еминентните ликовните уметници од средната генерација Александар Наумовски, Андреј Митевски и Љубиша Камењаров.

Би можело да ве интересира

Град Скопје им врачи благодарници на пожарникарите и доброволците кои помагаа во Албанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новогодишната елка ќе светне во петок – почнува „Винтерленд 2020“

Ана Ололовска

Солна киселина истекла од цистерна во околината на фабриката МЗТ во Гази Баба

Ана Ололовска

Без вода поради уличен дефект корисниците на булеварите „Крсте Мисирков“ и „Св. Климент Охридски“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шилегов го отвори зелениот покрив на ГТЦ, нема против да има кафетерија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

Ана Ололовска