Мурал ја краси зградата во центарот на Гевгелија

Од:

На фасадата од станбената зграда на гевгелиското шеталиште, се појави муралот „Бакнеж“ – композиција што беше селектирана од страна на комисијата при Министерството за култура во рамки на манифестацијата „Топол културен бран“. Автори на композицијата се гевгелискиот уметник Миле Нечевски и Милош Стојановиќ од Скопје.

-Со овој мурал сакаме да потсетиме на важноста на таканаречената „жива“ уметност надвор од галериските простори, направена да облагодарува, критикува и да потсетува на улогата на уметноста во општеството, истакнаа авторите откако нивниот декоративен белег на гевгелиската зграда го доби конечниот изглед.

Фондацијата „Аполонија“ веќе најави уште еден проект со кој се предвидува долж шеталиштето, од кај Железничка станица до центарот на градот, на повеќе згради да бидат изработени мурали што ќе ги разубават фасадните површини во централниот дел на Гевгелија.

Би можело да ве интересира

Во Гевгелија позитивно решени околу 90 отсто од барањата за легализација на дивоградби

Ана Ололовска

Пронајдени 142 мигранти во товарно возило, кривични пријави за двајца гевгеличани

А1он

Пронајдени 142 мигранти во камион со бугарски регистарски ознаки

А1он

60 полицајци на служба во Гевгелија од денес во изолација поради позитивен колега – странец

Маја Илиевска-Пачемска

Двајца млади стоматолози од Гевгелија одржаа концерт како поддршка за нивните колеги доктори

Ана Ололовска

МВР: Пријави против сите лица во Гевгелија кои играа оро на улица за полицискиот час

А1он