Монодрамата „Прво лице еднина“ вечер во дворот на кумановскиот театар

Од:

По петмесечна пауза, во дворот на Театар Куманово вечер во 20 часот ќе биде изведена монодрамата „Прво лице еднина“ во режија на Драгана Гунин, и во изведба на актерката Владанка Димковска. Само 25 гледачи ќе можат да ја проследат претставата што премиерно беше прикажана лани во кумановскиот театар.

– Првпат по пет месеци организираме претстава на отворено со почитување на сите протоколи за физичка дистанца. Театарот ќе обезбеди средства за дезинфекција, а посетителите ќе мора да носат маски. Преставата помина исклучително добро минатата година и беа посетени сите изведби, изјави директорот на установата, Сашо Тодоровски.

Текстот е на Димковска, работен по мотивите на „Добра ноќ за бунтовни девојчиња“ од Елена Фавили и Франческа Кавало. Монодрамата зборува за жената, за животот, храброста, бунтовноста.

Проектот лани беше е финансиран од Министерство за култура.

Би можело да ве интересира

Сите културни институции можат да работат, но со посебни протоколи

Ана Ололовска

„Револуција во живо” – интернационален видео проект на режисерката Теа Беговска

Ана Ололовска

Почнува фестивалот „Албански театар во Македонија“

Ана Ололовска

Кината и театрите може да работат според Протоколот за организирање настани, одлучи Владата

А1он

Ученици од Општина Центар ќе бидат стипендисти на актерската школа на Весна Петрушевска

Ана Ололовска

Монодрамата „Чај со рум“ в недела на сцена на отворено во Лешочкиот манастирски комплекс

Ана Ололовска