Монодрамата „Дневникот на лудиот“ вечер на отворено во Театар Куманово

Од:

Монодрамата „Дневникот на лудиот“ со Бобан Алексоски, а во режија на Ѓорѓи Ризески ќе биде изведена вечер, со почеток во 21:00 часот, во дворот на Театар Куманово.

Влезот ќе биде слободен, со ограничен број на места. Посетителите ќе мора да ги запазат сите здравствени протоколи и мерки.

– Претставата имаше неколку успешни изведби во целата држава и ги покануваме кумановци да дојдат и да ја проследат, изјави директорот на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, Сашо Тодоровски.

„Дневникот на лудиот“ e провокативен текст, кој иако напишан во 1835 година сè уште е актуелен.

Монодрамата зборува за оттуѓеноста, за снаоѓањето или неснаоѓањето на човекот во денешново модерно време. Време во кое емоциите се потиснати, а човекот е оставен сам да се снаоѓа и да се носи со сите предизвици.

Би можело да ве интересира

Сите културни институции можат да работат, но со посебни протоколи

Ана Ололовска

„Револуција во живо” – интернационален видео проект на режисерката Теа Беговска

Ана Ололовска

Почнува фестивалот „Албански театар во Македонија“

Ана Ололовска

Кината и театрите може да работат според Протоколот за организирање настани, одлучи Владата

А1он

Ученици од Општина Центар ќе бидат стипендисти на актерската школа на Весна Петрушевска

Ана Ололовска

Монодрамата „Чај со рум“ в недела на сцена на отворено во Лешочкиот манастирски комплекс

Ана Ололовска