Модерниот балет „Јас Исидора“ во МОБ

Од:

На малата сцена во Македонската опера и балет вечер  ќе биде изведена модерната балетска претстава „Јас Исидора“. Либретото, режијата и кореографијата е на Олга Панго, музиката е на Калиопи Букле, а сценографијата и костимографијата на Благој Мицевски.

Како солисти ќе настапат Саша Евтимова, Игор Веланоски, Билјана Пашариковска, Лиле Миленковска Гленски, Билјана Басмаџиева, Марина Георгиевска, Маја Митровска Богојевска.

Во претставата се опишува животот на американската балерина Исидора Данкан која живее на почетокот на 20 век и нејзината љубов – големиот руски писател Сергеј Есенин.

Би можело да ве интересира

На Денот на шегата и маските уште две претстави на „Петар Пан“

Ана Ололовска

Балетската претстава „Жизел“ во Националната опера и балет

Ана Ололовска

Изведба на оперската претстава „Боеми“ во Националната опера и балет

Ана Ололовска

Изведба на балетската претстава „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус

Ана Ололовска

Националната опера и балет со балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон” во Пловдив

Ана Ололовска

Современиот балет во три слики „Пепелашка“ од Сергеј Прокофјев на 20 и 21 јануари

Ана Ололовска