МНТ со „Само глас“ гостува на фестивалот Јоакимфест во Србија

Од:

МНТ со претставата „Само глас“ од Нина Плавањац, во режија на Марјан Неќак во втората недела на октомври ќе учествува на меѓународниот театарски фестивал Јоакимфест во Крагуевац во Србија.

Фестивалот опстојува 15 години. Поминал низ различни периоди на подеми и падови, во потрага по солидно втемелен концепт, а денес, како што соопштија од МНТ, станува збор за фестивал на современ, модерен, социјален, естетски и поетски референтен театар, кој со избирање претстави, се стреми да биде видлив и препознатлив не само локално туку и во поширокиот регион.

-Со големо задоволство ја прифативме поканата на овој еврорегионален фестивал, кој се базира на избор на претстави што се во целосна согласност со модерните изведувачки театарски практики. Особено инспирира да се учествува на фестивал што ги негува естетските вредности, софистицираноста, а во исто време е и општествено одговорен, и се справува со горливите проблеми и феномени од времето и светот во кој живееме, посочија од МНТ.

Инаку, ова за МНТ и претставата „Само глас“ е четврто фестивалско претставување, но годинава и прво патување на македонските актери Звездана Ангеловска и Никола Ристановски, со снимен глас, како и балетанот Мирослав Митрашиновиќ, надвор од границите од нашата држава.

Домаќин и организатор на фестивалот е Кнежевско-српскиот театар, Крагуевац. Следната изведба на матичната сцена во МНТ е закажана за 20 октомври.

Би можело да ве интересира

Битолскиот театар гостува на регионален Фестивал на современ театар во Суботица

Ана Ололовска

Откажана претставата „Нема да биде крај на светот“

Ана Ололовска

Театарот „Сенки и облаци” настапи пред публиката во Москва

Ана Ололовска

Јубилејна 50. изведба на „Кец на десетка“ во Македонскиот народен театар

Ана Ололовска

Битолскиот Народен театар одбележува 77 години од формирањето

Ана Ололовска

Премиера на претставата „Колку убав погреб“ во Штип

Ана Ололовска