МНТ со претставата „Животот е прекрасен“ гостува во Народно позориште во Белград

Од:

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ од Николај Ердман, а во режија на Александар Морфов, на 8 декември ќе гостува на сцената на Народното позориште во Белград. Гостувањето се реализира во рамките на билатералната соработка меѓу двете театарски куќи.

Премиерата на претставата се одржа на 10 април 2016 година на големата сцена во Македонскиот народен театар.

Оттогаш, покрај изведбите на репертоарот на матичната сцена, „Животот е прекрасен“ патува и надвор од границите на државата. Во 2017 година гостуваше во Хрватското народно казалиште, потоа на 41. Денови на сатира во организација и реализација на Сатиричниот театар Керемпух, Загреб, како и на театарскиот фестивал МИТЕМ во Унгарија во 2017 година, соопштија од МНТ.

Во актерската екипа се Никола Ристановски, Николина Кујача, Звездана Ангеловска, Сашко Коцев, Тања Кочовска, Емил Рубен, Гораст Цветковски, Славиша Кајевски, Благој Веселинов, Александар Ѓорѓиевски, Александар Михајловски, Арна Шијак, Тина Трпкоска, Александар Микиќ, Никола Стефанов, Кире Ѓоревски, Марија Новак, Драгана Левенска, Никола Кимовски, Марија Димитрова, Анастазиа Христовска и оркестарот „Раскрши се“.

На визуелниот дел на претставата работеа уметници меѓу кои Никола Тороманов, сценограф, Марија Пупучевска, костимограф и Инга Красовска, кореограф.

Би можело да ве интересира

Монодрамата „Чај со рум“ в недела на сцена на отворено во Лешочкиот манастирски комплекс

Ана Ололовска

Претставата „Телефонот на мртовецот“ во сабота во кумановскиот театар

Ана Ололовска

„Дружината на Лајко Сезнајко“ учествуваше на Детскиот фестивал „Силјан Штркот“ во Прилеп

Ана Ололовска

Наградата „Ристо Шишков“ за актерката Александра Пешевска

Ана Ололовска

Две претстави на симфониската бајка „Петар и волкот“во Кичево

Ана Ололовска

Кумановскиот театар со „Телефонот на мртовецот“ утре ќе настапи на фестивалот „Ристо Шишков“

Ана Ололовска