МНТ со „Последната лента на Крап“ на 19. ИФАД „Стоби“

Од:

Вечерва со почеток во 19 часот на сцената на театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес, во офф-програмата на ИФАД „Стоби“, членот на жири-комисијата, Ѓорѓи Јолевски, ќе настапи со монодрамата „Последната лента на Крап“.

dobivaj vesti na viber

Оваа година, 19. Интернационален фестивал на античка драма „Стоби“, се одржува од 17 септември до 1 октомври, а покрај официјалната натпреварувачка програма, вклучена е и придружна офф-програма.

Монодрамата „Последната лента на Крап“, во изведба и режија на Ѓорѓи Јолевски, изминатиот период гостуваше и на јубилејните 30. денови на Св. Кирил и Методиј, во Македонскиот културен центар во Крањ, Словенија, како и на фестивалот на монодрамата „Гавран фест“ во Загреб, Хрватска.

Би можело да ве интересира

Никола Ристановски награден за најдобра машка улога

Ана Ололовска

Македонскиот народен театар ја отвора новата театарска сезона 2022/2023

МНТ на летна турнеја

Дарја Ризова повторно најдобра актерка – овој пат на Фестивалот на актерот во Коњиц – БиХ

Ана Ололовска

„Нема да биде крај на светот“ прогласена за најдобра претстава во целина на фестивалот БиХ драма Зеница – БиХ

Ана Ололовска

Четири награди за претставата „Народен непријател“ и Македонскиот народен театар на 56. МТФ „Војдан Чернодрински“

Ана Ололовска