МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

Од:

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември. Првата премиера во новата сезона на МНТ е на 24 септември – „Бесачи“ која ја подготвува бугарскиот режисер Јавор Грдев.

Претставата е според „Hangmen“ – текст од 2015 година на актуелниот британски автор Мартин Мекдона. Во актерската екипа се: Никола Ристановски, Кире Ѓоревски, Јордан Симонов, Камка Тоциновски, Дарја Ризова, Благој Веселинов, Ѓорѓи Јолевски, Славиша Кајевски, Владо Јовановски, Гораст Цветковски, Александар Микиќ, Александар Михајловски, Нелко Нелковски и Трајче Ѓоргиев.

Овој месец на репертоарот на МНТ се и двете премиери од првата половина во оваа година – „Макбет“ и „Мој термин“.

Би можело да ве интересира

Скопска премиера на „Отело“ во МНТ

Ана Ололовска

Рахим Бурхан од театарот „Пралипе“ – специјален гостин на 16. Ромски театарски фестивал

Ана Ололовска

Владимир Милчин по 50 години повторно ја поставува „Пантаглез“ во Драмски театар

Ана Ололовска

МНТ со претставата „Животот е прекрасен“ гостува во Народно позориште во Белград

Ана Ололовска

Демиркапијка наградена за главна женска улога на театарски фестивал во српски Уб

Ана Ололовска

Лидија Вуќичевиќ со хит комедијата „Чекајќи го министерот“ во Струмица

Ана Ололовска