Министерството за култура ги стопира средствата за фестивалот во Крива Паланка поради Аца Лукас

Од:

Буџетските средства наменети за Здружението за културни и уметнички дејности „Џој Фест” од Крива Паланка, ќе бидат стопирани, бидејќи во апликацијата до Министерството за култура биле наведени други изведувачи, а не познат турбо-фолк пејач од Србија, објави Министерството за култура.

Ова се случува откако беше објавено дека Аца Лукас на 28. август доаѓа во Крива Паланка и ќе настапи на фестивалот.

„Организаторите на фестивалот годинава добија 153.000 денари од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес по одделни области и активности од културата за 2022 година. Но, поради непочитување на критериумите и вметнување на турбо-фолк пејач во програмата, тие нема да ги добијат овие средства“, велат од Министерството за култура.

Оттаму додаваат дека кога Министерството за култура ги објави резултатите од Конкурсот во февруари годинава, појасни, дека предност имале проекти кои промовираат култура, посебно на домашните уметници.

Тие велат дека Министерството за култура поддржува проекти кои се во функција на развојот, афирмацијата и промоцијата на културата, а особено внимание е посветено на поддршка на проекти на млади, на проекти наменети за деца или за лица со посебни потреби.

„Џој фест“ е во рамките на манифестацијата „Кривопаланечко културно лето 2022″ која ја организираат Општина Крива Паланка, ЛУ Градски музеј и НУ Центар за култура, во соработка со повеќе локални здруженија од областа на културата и уметноста, а е финансирана од Општина Крива Паланка, Министерство за култура на Република Северна Македонија, како и останати поддржувачи.

Би можело да ве интересира

„Шамарите“ од градоначалникот за полицаецот стигнаа до премиерот: Институциите ќе бидат непристрасни

Кристијан Ландов

Градоначалникот Митовски: Не сум го удрил полицаецот Стоевски, МВР нека го расчисти случајот

Орце Костов

Полицаец сведочи како бил шамаран од градоначалникот на Крива Паланка: Беше во алхохолизирана состојба

Кристијан Ландов

Исчезнатиот паланчанец пронајден починат

Министерката за култура нема да бара разрешување на функционерот кој најави кршење на раце и нозе

Кристијан Ландов

Љутков: Владата призна дека нема пари во буџетот и бара последиците да ги трпат културните работници кои се колатерална штета на неспособното работење на министерката Стојчевска