Министерот Исмаили учествува на меѓународен културен форум во Санкт Петербург

Од:

Министерот за култура Хусни Исмаили учествува на 8. Меѓународен културен форум во Санкт Петербург, кој се одржува од денеска до 16 ноември на тема „Културните кодови во светот на глобализацијата“.

Како што соопшти Министерството за култура, гости на форумот како дел од специјалната програма се претставници од Меѓународната фондација „Форум на словенските култури“.

Држава почесен гостин на Форумот годинава е Народна Република Кина, во чест на 70-годишнината од нејзините дипломатски односи со земјата домаќин – Руската Федерација.

-Меѓународниот културен форум се одржува од 2012 година со 70 учесници и 300 посетители, за во 2018 година да ја достигне бројката од 35 000 учесници, 50 странски делегации и 415 настани, информира Министерството за култура.

Би можело да ве интересира

Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Ана Ололовска

Центарот за култура во Куманово ќе организира настани на отворено

Ана Ололовска

Во тек конкурсот за наградата „Антево перо“

А1он

Почнува да се применува колективниот договор во културата

А1он

„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

А1он

(ВИДЕО) Царовска: Направивме многу за културните работници да можат слободно и креативно да се изразуваат

Ана Ололовска