Министерот Исмаили на првата опера на албански јазик „Скендербег“

Од:

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа присуствуваше на премиерата на првата опера на албански јазик „Скендербег“ во Националната опера и балет, напишана од композиторот Фатос Лумани.

-Поставувањето на операта „Скендербег“ на сцената на Националната опера и балет се реализира со поддршка на Министерството за култура, соопшти ресорното министерство.

Операта „Скендербег“ е нарачана за 550 години од смртта на историскиот Ѓерѓ Кастриот и требаше да биде изведена минатата година. Операта е во два чина – првиот го опфаќа животот на Скендербег во Турција, а во вториот неговото враќање во родната Круја.

Настапија солисти Албанци од земјава, Албанија и од Косово, а насловниот лик го играше Армалдо Клоѓери.

Режисер на оперската претстава е Чендрим Ријани, кореограф Артан Ибершини, а диригент Олси Ќинами. Костимите ги изработи Марија Пупучевска. Во изведбата учествуваа хорот, оркестарот и балетскиот ансамбл на Националната опера и балет.

Би можело да ве интересира

Во тек конкурсот за наградата „Антево перо“

А1он

Почнува да се применува колективниот договор во културата

А1он

„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

А1он

(ВИДЕО) Царовска: Направивме многу за културните работници да можат слободно и креативно да се изразуваат

Ана Ололовска

Започна снимањето на хрватско-македонскиот филм „Таја носеше црлена шамија“

А1он

Комисијата за заразни болести одобри одржување концерти, наскоро ќе биде објавен и протоколот за работа

А1он