Министерката Стефоска и градоначалникот Пецаков за зачувување на статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО

Од:

Министерката за култура, Ирена Стефоска, денеска ја реализира најавената посета на Општина Охрид и средбата со градоначалникот, Кирил Пецаков.

dobivaj vesti na viber

На работната средба било разговарано за активностите што се реализираат, како и за активности што треба да се преземат во насока на зачувување на статусот на Охридскиот регион како подрачје заштитено од УНЕСКО.

Пецаков ја информирал Стефоска за чекорите кои што Локалната самоуправа ги презема во таа насока, како и за средбите што ги остварил со претставници на институциите инволвирани во односната проблематика.

Притоа Стефоска нагласила дека Министерството за култура целосно стои на располагање на Општина Охрид за сите активности што треба да се преземат, како и оти ќе учествува во посредување на остварување средби помеѓу градоначалникот и сите релевантни институции од државата и странство.

На средбата бил констатиран заедничкиот интерес од продолжување на веќе воспоставената практика во исполнувањето на препораките од УНЕСКО.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Еден од најпознатите турски кошаркари ужива во родниот Охрид

А1он

Бектеши: Сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници, а работниците ќе добијат 100% поголема дневница

А1он

Вучиќ од манастирот Свети Наум во Охрид: Местото каде е создадена кирилицата

Посебен режим на сообраќај на подрачјето на Охрид

А1он

Украдени солзавци и шок бомби од магацин на полицијата во Охрид

Охриѓанката која повика да се запалат Евреите ќе одговара кривично за ширење расизам и ксенофобија

Кристијан Ландов