Меѓународни награди за тројца македонски карикатуристи

Од:

Тројцата македонски карикатуристи Јордан Поп Илиев, Блаже Докулевски и Златко Крстевски се добитници на специјални награди на меѓународната изложба на светската карикатура „SICACO“ во Сеул, Јужна Кореја. Делата на македонските карикатуристи се публикувани во албумот „ SICACO-Best cartoons in the world“.

dobivaj vesti na viber

Инаку, Крстевски во меѓувреме е учесник и на 17 светска изложба на современата графика во Софија – „17-Lesedra“ каде своите дела ги изложуваат 272 уметници од 40 земји. Графиката е публикувана во антологијата „LESSEDRA WORLD ART PRINT“.

Карикатуристот и уметник Златко Крстески неодамна донираше и две свои слики за изложбата во Пуерто Рико на аукција.

Би можело да ве интересира

„На тенок мраз“ изложба на карикатури од Лазо Плавевски во МСУ – Скопје

Ана Ололовска

Изложба на карикатури на тема корона од Миле Манчевски

Ана Ололовска

Битолскиот карикатурист Блаже Докуле награден во Сеул

Ана Ололовска

Златни плакети за карикатуристот Дору Аксинте и за афористичарот Миле Ѓоргиоски

Ана Ололовска

Отворен Меѓународниот фестивал на хумор и сатира „Ин Виница веритас“

Ана Ололовска

Одбрани најдобрите карикатури и афоризми на 18. Меѓународен фестивал во Струмица

Ана Ололовска