Меѓународен филозофски дијалог „Исток – Запад“

Од:

Меѓународен филозофски дијалог „Исток – Запад“ третпат ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Македонската академија на науките и уметностите, Меѓународниот славјански универзитет „Гаврил Романович Державин“ и Филозофското друштво на Македонија.

Тема на годинашниот собир е „Филозофија на образованието & филозофија во образованието“.

Како што е најавено, на настанот ќе учествуваат истакнати академици, професори и филозофски истражувачи од Франција, Русија, Србија и Македонија.

Дијалогот „Исток – Запад“ ќе продолжи утре во Битола, а ќе заврши на 6 октомври во Охрид.

Би можело да ве интересира

Почина Васил Панов, поранешен дипломат, генерален секретар на МАНУ и врвен шахист

А1он

Димовски: Со коронавирусот сигурно ќе се справуваме уште една до две години

Мери Јордановска

Научен собир на МАНУ посветен на Крсте Мисирков

Ана Ололовска

Коцарев: Македонската историја не е тема за политичко пазарење

Жарко Настоски

Нема затворање на границите и по укажувањето на МАНУ дека се шират повеќе нови варијанти на вирусот донесени од странство

Маја Илиевска-Пачемска

Народата банка и МАНУ ќе ја унапредуваат соработката, заеднички активности во економски истражувања

Ана Ололовска