„Маска или преобразба на изопаченото“ – изложба на Бранкица Јордановска

Од:

Младинскиот културен центар ја најавува ликовната изложба на младата уметница Бранкица Јордановска со наслов „Маска или преобразба на изопаченото“, како дел од програмата на фестивалот „Здраво млади“.

Изложбата е составена од серија на графики, цртежи и објекти карактеристични за уметноста на Јордановска, како објекти што ја истражуваат маската како ликовна, формална и шпекулативна фигура.

Изложбата ќе биде поставена во рамките на фестивалскиот простор во паркот зад МКЦ отворена за сите посетители на фестивалот.

Би можело да ве интересира

Отворена изложбата „Просветлување“ на Перо Кованцалиев и Васко Ѓоргиев

Ана Ололовска

„Ѕиркачот“ – изложба на Стефан Божиновски во МКЦ

Ана Ололовска

Изложба на слики на Ниче Василев

Ана Ололовска

Шилегов: Нема да дозволиме некој од МКЦ да направи Расадник

А1он

Изложба „Вон боите“ на Висар Мулиќи во Чифте амам

Ана Ололовска

Самостојна изложба Ивана Самандова во Музејот на Град Скопје

Ана Ололовска