Марија Минчова – Андонова од Штипскиот театар доби награда на фестивалот „Актерот на Европа“

Од:

Актерката Марија Минчова – Андонова од Народниот театар Штип е добитник на наградата за епизодна улога на фестивалот „Актерот на Европа“.

Директорот на Националната установа Центар за култура (НУЦК) „Ацо Шопов“ – Штип, Горан Трајков вели на Интернационален театaрски фестивал „Актерот на Европа“, што годинава се одржа онлајн во јули 2021, учествуваше и НУЦК „Ацо Шопов“ со своја продукција на преставата „Ова дете“ и доби награда за епизодна улога. Наградата и е доделена на Минчева – Андонова за улогата во истоимената претстава, работена по мотиви од текст на Жоел Помера, во режија на Александар Ивановски.

Според Трајков, ова е добар почеток на фестивалската сезона која му претстои на штипскиот театар. Тој се надева на одлично претставување на претстојните четири театарски фестивали.

Би можело да ве интересира

Десет држави дел од првото издание на онлајн фестивалот „Театарски европски алтернативи”

Ана Ололовска

„Крекање” и „+ 18“ се најдобрите претстави на 15. издание на „Скупи фестивал“

Ана Ололовска

МНТ наскоро со нова премиера – „Работи за кои не зборуваме“

Ана Ололовска

„Ревизор“ на театарот од Драч победник на фестивалот „Албански театар во Северна Македонија“

Ана Ололовска

Премиерна изведба на претставата „Дневна доза мазохизам“ во МКЦ

Ана Ололовска

Завршува Фестивалот на балканската независна театарска сцена – Провокација

Ана Ололовска