„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

Од:

Во Галерија „Ко-Ра“ до 15 јули ќе биде отворена изложбата „Македонски пејзажи“ на Марија Светиева-Ергас, која претставува дела инспирирани од кутурно-историското минато и руралната и урбаната архитектура во земјава.

-Светиева има препознатлив сензибилитет кој ги транскрибира доживувањата на автентичните предели на Осоговските Планини, водопадите Дуф, Колешинските Водопади, крајбрежјето на Охридското и Преспанското Езеро… со воздушеста леснотија ги преточува во поетски воспеана експресија, соопшти Галерија „Ко-Ра“ за изложбата која беше отворена вчера со поддршка на Град Скопје.

Светиева учествуала во голем број ликовни проекти во земјава, но и во странство.

Би можело да ве интересира

Реакција од Агенцијата за филм на соопштението од Министерството за култура

Ана Ололовска

Вкупно 33 апликации на конкурсите за млад и зрел уметник што ги објави Националната галерија на Македонија

Ана Ололовска

Министерството за култура се оградува од соопштението на Агенцијата за филм во врска со истрагата на Антикорупциска

Ана Ололовска

Работилници за мозаик со уметникот Никола Упевче отворени во Охрид

Ана Ололовска

Во Битола отворена изложба „50 години традиција“ – Фестивал „Илинденски денови“

Ана Ололовска

Конкурс за изработка на мурал на фасадата на КСП Центар – Јадро

Ана Ололовска