Македонија нема да учествува во трката за Оскар од неанглиско говорно подрачје

Од:

Ниту еден од пријавените филмови не ги исполнува естетските и наративните критериуми за да биде македонски кандидат за Оскар, од неанглиско говорно подрачје, одлучи Комисијата за избор на македонски кандидат за Оскар.

Како што соопшти денеска Друштвото на филмски работници, Комисијата одлучила ниту еден од пријавените кандидати, „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар Митевска и „Златната петорка“ на Горан Тренчовски да не ја претставува Македонија во трката за Оскар од неанглиско говорно подрачје.

Претседател на Комисијата за избор на македонски кандидат е продуцентот Роберт Насков, а членови се Вардан Тозија (режисер), Иван Бартлинг (сценограф), Марија Апчевкса (режисер), Роберт Јанкулоски (директор на фотографија), Атанас Георгиев (монтажер) и Жаклина Крстевска (костимограф).

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ентони Хопкинс изненаден од новиот Оскар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ентони Хопкинс и Франсис Мекдорманд – добитници на Оскар за најдобри актери

Ана Ололовска

Ноќ на Оскарите – пандемиско издание на гламурозната манифестација

Бред Пит и Хоакин Феникс ќе доделуваат „Оскари“

Преку Европскиот филмски предизвик со можност за учество на Кански Филмски Фестивал

Ана Ололовска

Објавен повик за работилници за филмска критика

Ана Ололовска