„Македокс“ – отворен повик за волонтери

Од:

Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“, што ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје, објави отворен повик за волонтери.

dobivaj vesti na viber

„Свежо августовско утро, турско чајче и симит во ладовината на Куршумли ан. Може ли денот поубаво да почне? Размена на приказни од сите страни на светот, некои раскажани на платно, некои од штотуку сретнат пријател. ‘Македокс’-семејството е отворено за стари и нови љубители на кромид и кино под ѕвездите“, истакнуваат од фестивалскиот тим.

Пријавите се испраќаат на имејлот [email protected] до 30 јули.

Досегашните искуства на „Македокс“ покажуваат дека повеќето од волонтерите во текот на работата на фестивалот стекнале нови познавања за документаристиката, добиле голем број нови пријателства, а некои од нив својот животен пат го насочиле кон едукација на факултетите и академиите за драмски и визуелни уметности. Се надеваме таквата традиција ќе продолжи и оваа година, велат организаторите.

Би можело да ве интересира

Видеохроникa од патувачкото кино во Преспа

Бесплатна филмска проекција за загревање за 13. „МакеДокс“

Ана Ололовска

13-то издание на фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“

„Македокс“ објави повик за продуценти/автори на документарни филмови за форумот МакеКоПроДокс

Жарко Настоски

Со премиера на „Медена земја“ заврши „Македокс“

На 10. „Македокс“ доделени награди во пет категории

Ана Ололовска