„Макбет“ на два фестивала во јуни

Од:

Во рамки на 54. МТФ „Војдан Чернодрински“ што ќе се одржува од 7 до 15 јуни во Прилеп, Македонскиот народен театар ќе гостува со претставите „Макбет“ и „Силјан Штркот шанца“.

„Макбет“ од Вилијам Шекспир, во режија на Нела Витошевиќ, ќе биде одиграна на фестивалското отворање (во официјалната натпреварувачка програма), на 7 јуни. На творањето, пак, на 15 јуни 2019, во чест на нагадените, ќе се одигра претставата „Силјан Штркот шанца“, по текст на Дејан Дуковски, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ.

На 27 јуни, на големата сцена во МНТ, претставата „Макбет“ ќе настапи и на 40. јубилејно издание на „Скопско лето“.

Билетите за изведбата на 27 јуни се пуштени во продажба на билетарницата во МНТ и преку онлајн системот на www.mnt.mk.

Би можело да ве интересира

„Едвард раце ножици“ – премиера на Театарот за деца и младинци

Ана Ололовска

Претставата „Карневалите на Корча“ го отвора фестивалот „Скупи“

Ана Ололовска

Премиера на крими-комедијата „Скандал“

Ана Ололовска

Седум претстави на 13. „Скупи“ од 21 до 27 октомври

Ана Ололовска

Неда Арнериќ и Диме Илиев од „Исправи се Делфина” се сретнаа по 20 години во Битола

Ана Ололовска

Втора премиера на Тетовски театар со претставата „Бидерман и потпалувачите на огнови“

Ана Ололовска