МАИ ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста на Саемот на книга

Од:

Македонската асоцијација на издавачи денеска ќе додели награди за достигнувањата во издаваштвото и книжевноста во период меѓу двата саеми на книга. Доделувањето на наградите ќе се одржи во Промо центарот на Саемот на книга.

dobivaj vesti na viber

Саемот на книга се одржува на отворено кај Аквапаркот во близина на А1 Арена во Скопје.

МАИ ќе додели награди во осум категории, најдобра едиција, најдобро ликовно-графички уредено издание, најдобра книга за деца и млади, најкреативно издание, автор на годината, поттикнување на општествената одговорност, специјално признание за промотор на читачката култура и награда за иновативност.

Македонската асоцијација на издавачи оваа година го организира петтото по ред доделување на награди во областа на издаваштвото и книжевноста.

Би можело да ве интересира

Саемот на книга започнува на 3. мај

Ана Ололовска

Турција учесник на претстојниот Саем на книга

„Студентски саем на книгата“ во НУБ „Св. Климент Охридски“

Ана Ололовска

Студентски саем на книгата од 13 до 15 октомври во НУБ-Скопје

Ана Ололовска

Студентски саем на книгата од 13 од 15 октомври во НУБ „Св. Климент Охридски“

А1он

Околу 15 илјади посетители на годинешниот Саем на книга

Ана Ололовска