Литературен конкурс „Моето детство во пандемија“ на Општина Центар, наградени 16 ученици

Од:

По повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик – 21 февруари, Општина Центар распиша литературен конкурс за учениците од основните училишта во Центар на тема „Моето детство во пандемија“.

Како што информираат оттаму, идејата за литературниот конкурс била инспирирана од глобалната здравствена криза со коронавирусот и нејзиното влијание врз психолошката состојба кај учениците и нивните промени во однесувањето. На конкурсот учествуваа ученици од сите осум општински училишта во Центар, односно, ученици од одделенска настава од трето до петто одделение и ученици кои посетуваат предметна настава.

„Сметавме дека овој литературен конкурс ќе ги поттикне учениците да творат и на креативен начин да ги искажат негативните емоции предизвикани во време на пандемија. Би сакал да им честитам на првонаградените ученици и нивните ментори за успешната работа“ – изјави градоначалникот Саша Богдановиќ

Општина Центар награди вкупно 16 ученици, кои добија Благодарници за нивната успешна работа и подарок книги од Просветно дело, како поддржувач на општинскиот литературен конкурс.

Со почетокот на второто полугодие од учебната година, Општина Центар во соработка со педагошко – психолошките служби во основните училишта во Центар, започна да спроведува тематски часови и консултативни средби со учениците и родителите. Целта е стручните служби да разговараат за актуелни и чувствителни теми, како и насоки за позитивно однесување за полесно справување со последиците од коронавирусот, се наведува во соопштението на Општината.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Започна со работа „Матично“ – Општински младински центар

Ана Ололовска

Санкционирани 198 непрописно паркирани возила во Општина Центар

Ана Ололовска

Богдановиќ: Пет нови локални паркови во новиот ДУП Маџир Маало 1

Ана Ололовска

Општина Центар: Нема да дозволиме приватно средно училиште во ООУ „Киро Глигоров“

Ана Ололовска

Со новите ДУП-ови во Центар зачувани се над 13.000 метри квадратни парковско зеленило

Ана Ололовска

Изгласан новиот ДУП за градската четврт кај Дом на градежници во скопската општина Центар

Жарко Настоски