„Лажговци“ – премиера на Прилепскиот театар за 70-годишниот јубилеј

Од:

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ вечер премиерно ќе ја изведе претставата „Лажговци“ од Антони Нелсон во режија на Коле Ангеловски, со што почнува одбележувањето на 70-годишнината од неговото постоење и воедно Неделата на театарот.

Според Ангеловски, „Лажговци“ е поинаква од досегашните комедии што ги работел во театарот и е негова 36-та претстава со ансамблот.

– Оваа е друг тип комедија, црна комедија. Дејството на приказната се случува ден пред Нова година. Двајца полицајци од Нова година заминуваат во пензија, треба да дојдат кај стара брачна двојка и да ѝ соопштат многу лоша вест – нивната ќерка загинала во сообраќајна несреќа кога доаѓала кај нив. Но, кој од нив да ѕвони, да ја соопшти трагичната вест. Оттука почнува приказната. Ситуациите и хуморот (црниот хумор) се темелат на недоразбирање во трагична ситуација и се преплетуваат лаги, измислици, недоразбирања. Ова е почудна комедија, досега, рече Ангеловски.

Претставата ја води најстарата генерација актери во театарот, некако симболично за големиот јубилеј на театарот – 70 години постоење. Сметаат дека е неповторливо искуството од работата со Ангеловски.

-Посебно е задоволството да се работи со Ангеловски кој е наш „цар за комедиите“. Се надевам дека и оваа претстава ќе ја гледа многу публика, зашто претставата „Од кол на кол“ има 115 изведби и 11 години е на репертоарот, рече актерката Виолета Чакарова.

– Јас сум од помладата генерација актери, но, би рекла, почнав со претставите на Коле Ангеловски. Посебно е чувството кога се изгра со повозрасните генерации актери во театарот, истакна актерката Јасмина Мицовска-Станкоска.

Според раководителот на театарот Стојан Дамчески, заемен е договорот со режисерот токму претставата „Лажговци“ да биде за одбележувањето на јубилејот.

-Иако претставата првично требаше да биде во декември, според сплетот на околностите, а и со заеднички договор, решивме да биде почеток на одбележувањето на 70-годишниот јубилеј. Освен тоа, ова е 36-та премиера на Ангеловкси кој со години соработува успешно со Прилепскиот театар, рече Дамчески.

Режијата, преводот на текстот и адаптацијата се на Коле Ангеловски, сценографијата и костимите на Илина Ангеловска, а музиката е на Томе Темелкоски. Во претставата играат: Марјан Чакмакоски, Андон Јованоски, Виолета Чакарова, Цветанка Чавлеска, Трајче Иваноски, Најдо Тодески, Јасмина Мицовска-Станкоска.

Вечер во фоајето од театарот „Војдан Чернодрински“ пред премиерата ќе биде отворена изложба на фотографии од наградени претстави и актери, плакати од успешни меѓународни гостувања, а изложени се бројните статуетки, плакети, награди што ги добил театарот низ годините.

Со премиерата на „Лажговци“ почнува одбележувањето на јубилејот на театарот, а и Неделата на театарот. Секојдневно до недела, 17 февруари, ќе се прикажува по една претстава.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Анѓелка Прпиќ направи музеј од својот дом

Ана Ололовска

Дом на култура Кавадарци преку интернет носи театарски претстави во домовите

Ана Ололовска

Кумановскиот театар со онлајн-претстава по повод 27 Март

А1он

Осум години Театар Комедија

Ана Ололовска

Снежана Конеска Руси со порака за Светскиот ден на театарот

Ана Ололовска

Три децении постоење на Театарот за деца и младинци

Ана Ололовска