„Култура 365“ од Охрид, покажа дека дометите на алтернативната култура можат да бидат високи и плодотворни

Од:

Охридскиот културно-информативен центар „Култура 365“ со несмален интензитет и со активности скоро секоја вечер, продолжува да ја спроведува манифестацијата “Летни уметнички ноќи на улицата Самоилова” (ЛУНУС).

Досега продефилираја бројни личности одсветот на културата и уметноста од земјата и светот,а синоќа беше претставена книгата „Растајнување на светлината“ од Дијана Петкова.

Поетесата Дијана Петкова е родена и живее во Скопје каде дипломирала на Филошкиот факултет на групата Македонски јазик со историја на книжевностите на југословенските народи. Има објавено десетина книги со поезија.

Нејзината најнова книга „Растајнување на светлината“ во рамките на ЛУНУС ја претстави Јулијана Величковска.

Книгата опфаќа поезија во стилот на хаику. Во интерактивниот перформанс, говореа и други поети и прозаисти, како Славе
Горго Димоски, Мишо Јузмески, професор Д-р Димитар Пандев и други.

Би можело да ве интересира

„Охрид-Водици 2020“: Научната мисла во справувањето со предизвиците околу заштитата и управувањето со природното и културното наследство

Ана Ололовска

Трипуновски: Прв пат од 1935 година, минатата година не се изврши порибување на Охридското Езеро

А1он

Истекува рокот за УНЕСКО, наместо уривање на платформите – се слави Нова година

Кристијан Ландов

Заев: Нема попуштање во процесот на уривањето на дивоградбите во Охридскиот регион

Татјана Ташкова

Охрид прати полиција и работници кај угостителите кои не ги урнаа платформите во дадениот рок

Кристијан Ландов

Нема казни за советникот Нефи Усеини за тепачките, дивоградбите, заканите, фалсификувањето