Коњаниците од Илинденскиот марш тргнуваат кон Крушево

Од:

Дваесет и пет коњаници денеска ќе тргнат од дворот на општина Аеродром кон Крушево каде ќе се одржи централната манифестација по повод 2. Август – Илинден.

Во чест на коњаниците на 35. Илинденски марш ќе се одржи културно-уметничка програма, а тие во црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе добијат благослов од претставници на Македонската православна црква.

Учесниците на Илинденскиот марш традиционално ќе бидат придружувани и од фалангата составена од 20-тина членови.

Годинава, во состав на македонските коњаници, според најавите, ќе биде и Јохан Тарчуловски како знаменосец и предводеник на коњаницата.

Би можело да ве интересира

Прославата на Денот на независноста на отворено и со мерки за заштита

Ана Ололовска

МТСП: Голема Богородица (петок), неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Ана Ололовска

Здравствени установи кои ќе работат за празничниот викенд

А1он

Верниците од исламска вероисповед го слават Курбан бајрам

Ана Ололовска

Курбан Бајрам – 31 јули, неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед

Ана Ололовска

Петок 5 јуни пред Духовден неработен за граѓаните од православна вероисповед

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 × 3 =