Концерти на Битолскиот камерен оркестар и Влатко Стефановски

Од:

НУ Центар за култура-Битола покровител на работата на Камерниот оркестар на Битола соопшти дека договорени се два заеднички концерта на оркестарот со Влатко Стефановски.

Борче Димитровски, директор на НУ Центар за култура-Битола соопшти дека подготовките за концертите ќе почнат веднаш по Велигденските празнувања, а заедничките настапи се договорени за фестивалот „Охридско лето“ и концерт во Битола.

– Настапите со македонскиот култен гитарист Влатко Стефановски за камерниот оркестар на Битола се голем предизвик, а верувам ќе се одржат на големо задоволство на публиката, која го следи меѓународниот фестивал „Охридско лето“ и секако публиката во нашиот град. Камерниот оркестар ќе има и меѓународна регионална турнеја во Србија и Босна и Херцеговина, односно во Ниш ќе настапи на фестивалот „Нишвил“, а во Сараево ќе настапи на „Башчаршиски вечери“, потври Димитровски.

Камерниот оркестар на Битола годинашната концертна сезона ја почна со интернационалниот виолинист Роби Лакатош.

Би можело да ве интересира

Банда од Битола во која бил и малолетник сакале да ограбат фирма

Родилката Викторија Крстевска 12 дена чека отпусната листа која уште не ја добила

Горан Наумовски

До четврток треба да биде готов извештајот од стручната комисија за случајот со починатото новороденче во болницата во Битола

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) 160 евра помош за семејствата на осудените од 27 април од општина Битола: „Класичен поткуп и омаловажување“, обвинија од Левица

Орце Костов

Елизабета Ивановска, именувана за в.д. директор на ЈЗУ Клиничка болница-Битола

Почина новороденче во битолска гинекологија

Горан Наумовски