Концерт на Скопскиот дувачки квинтет во Софија

Од:

Скопскиот дувачки квинтет ќе одржи концерт во македонскиот Културно-информативен центар во Софија вечер од 18:30 часот, на кој ќе изведе дела од Моцарт, Фаркаш, Лјадов, Бизе, Д’Агостини и Смокварски.

Ќе бидат изведени и дела од музичарите Васил Атанасов (обоа), Марија Јакимовска (флејта), Ристо Ѓоревски (кларинет), Орце Ицковски (фагот) и Александар Гошев (хорна).

Скопскиот дувачки квинтет концертира четири децении, а од 2002 година е раководен од обоистот Васил Атанасов.

Овој камерен состав во текот на своето постоење изведува дела од светската ризница, како и дела од македонски автори, некои специјално напишани за овој ансамбл.

Би можело да ве интересира

По три години Кларинетистот Васко Дуковски повторно настапува на Македонската Сцена

Ана Ололовска

Концерт на „Интерфест Битола 2019“ со Валентин Наумов и Верица Дивитарова

Ана Ололовска

Концерт на пијанистот Томе Костовски вечер на „Интерфест“

Ана Ололовска

„Интерфест Битола 2019“ почнува со гала оперски концерт

Ана Ололовска

Перформанс на пијанистот Мустафаоглу и уметникот Масин во Градски парк

Ана Ололовска

Младиот јапонски пијанист Томохиро Адачи ја воодушеви публиката во „Света Софија“

Ана Ололовска