Концерт на Данила Јефремов и Иван Калатај во Охрид

На 17 октомври 2017 год. (вторник) со почеток во 19.00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ќе се одржи концерт на руските уметници – лауреатите Данила Јефремов (кларинет) и Иван Калатај (фортепиано).

Концертот е во организација на Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија, Санкт-Петербуршкиот Дом на музиката и Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, со поддршка на Министерството за култура на Руската Федерација и Россотрудничество.

„Амбасада на мајсторството“ е исклучителен проект на Санкт-Петербуршкиот Дом на музиката и руската државна агенција Россотрудничество, кој е започнат во 2012 година и се реализира преку одржување концерти на младите солисти од Рускиот центар за наука и култура, во странски држави.

Руските уметници пред охридската публика ќе се претстават со делата на Стравински, Танеев, Гречанинов, Розенблат, Рахманинов, Сабитов и Шопен.

Влезот е слободен.

Би можело да ве интересира

Државата ќе урива во Охрид, оти градоначалникот не може да се справи со дивоградбите

Кристијан Ландов

Заев: Немам добиено писмо од Мерко

Кристијан Ландов

Охридскиот инспектор го излажал Обвинителството дека објектот на Усеини е привремено поставен

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Стоилковски: Дали локалната власт и градоначалникот кривично ќе го гонат советникот Нефи Усеин?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев до Усеини: Апелирам сам да си ја урнеш дивоградбата

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Стоилковски: Дивоградбата на власт мора да замине, избори мора да се распишат